חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

הגיע זמן חקירה! וובינר קריאה להקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדלי ה-7 באוקטובר

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

ב-4 ביולי 2024, מכון זולת קיים וובינר נושא הקריאה להקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדלי ה-7 באוקטובר.

בוובינר השתתפו איל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל ז”ל; עו”ד דפנה הולץ לכנר מומחית למשפט ציבורי ומגישת עתירות לבג״ץ; פרופ’ רענן סוליציאנו-קינן, ביה”ס למדיניות ציבורית, האוניברסיטה העברית; ח”כ הרב גלעד קריב, מפלגת העבודה; השר לשעבר יזהר שי, שבנו סמ”ר ירון אורי שי ז”ל נפל בקרב בכרם שלום ואלוף במיל’ גדי שמני. את הפאנל הנחתה העיתונאית טל שניידר.
.

איל אשל אמר: “שבועות רבים שאנחנו מבקשים להפגש עם הרמטכ״ל וזה לא קורה. עוד 3 חודשים אני מגייס את הבת שלי, איך אני עושה את זה עם כזה חוסר אמון? יש דרג צבאי שצריך לשלם את המחיר. אנחנו לא מונעים מנקמה, אני רוצה צדק שייצא לאור בשביל הילדים שיתגייסו מחר.”

.
עו”ד דפנה הולץ לכנר
: “הצבא לא מפסיק לעבוד כדי לבוא לוועדת חקירה. לא רק שלא צריך לחכות, הזמן שעבר עד כה עומד בעוכרנו. ועדת חקירה זה כמו בית משפט, אתה אמור לזכור את העדות שלך, קשה לזכור כל שנייה אחרי 9 חודשים. חומר יכול להעלם, להגרס, לא להמצא.”

.
פרופ’ רענן סוליציאנו-קינן
, שחיבר עבור זולת את נייר העמדה על הקמת ועדת חקירה לארועי ה-7 באוקטובר: “חקרנו מקרים רבים של ועדות חקירה בישראל ובמדינות אחרות וראינו שהפקטור הכי משפיע זה הבולטות הציבורית של הנושא. אם הוא לא יורד מסדר היום, הסיכוי שתהיה ועדה עולה משמעותית.”


.
ח”כ גלעד קריב:
“במדינה מתוקנת לא בית המשפט העליון מקים ועדת חקירה ממלכתית, אבל המציאות שלנו לא מתוקנת בגלל מחדלי הרשות המבצעת ורפיסותה של הרשות המחוקקת. אנחנו נדרשים להתערבות שיפוטית שהלוואי שלא היינו נדרשים לה. אני מצפה גם מנשיא המדינה להשמיע את קולו בעניין הזה.”

.
השר לשעבר יזהר שי: “יש מחקרים שמראים שקרבנות של מקרים טראומתיים לא יכולים להתחיל להתאושש לפני שנמצאים האשמים ונלקחת אחריות. רק אז מתחיל תהליך הריפוי. יש כאן ריפוי של מדינה שלמה שחייבים להתחיל.”

.
אלוף במיל’ גדי שמני: “התחקיר הוא נשמת אפה של המדינה. ישראל יכולה להקלע למצב של איום קיומי של ממש. מה שחשוב זה לחקור את תהליך קבלת ההחלטות והממשק בין דרג צבאי.”


.
צפו בוובינר המלא:

 

 

 

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן