חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

הצעת מכון זולת להתקנת תקנות המשטרה (כיתות כוננות), התשפ”ד-2023

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לקריאת התקנות שנוסחו על ידי מכון זולת לחצו כאן

ביום 7.10.23 פתח חמאס במתקפת טרור רצחנית, חסרת תקדים באכזריותה ובהיקפה, כנגד מדינת ישראל. המתקפה, שכוונה בראש ובראשונה נגד אזרחים, פגעה באופן נפשע בביטחונם של תושבי עוטף עזה, וסדקה את תחושת המוגנות של אזרחי ותושבי בישראל. לנוכח חומרת האסון, כאשר במשך שעות ארוכות משפחות היו נצורות, עונו ונטבחו, עד אשר כוחות הביטחון הצליחו לחלץ את חלקן, נוצרה תחושה עמוקה של חוסר ביטחון ובהתאם גם רצון גובר של אזרחים להתחמש ולהתארגן בכיתות כוננות מקומיות. 

לפי הודעת משטרת ישראל מיום 1.11.23, החל מתחילת המלחמה הוקמו למעלה מ- 700 כיתות כוננות. כיתות הכוננות חומשו באלפי רובי סער, והן מוכפפות למפקדי משטרת ישראל. 

לאור הפיכתן של כיתות הכוננות לרכיב מרכזי במערך ביטחון המדינה, מכון זולת ניסח תקנות להסדרתן, תוך הפקת לקחים מבעיות הקיימות במשמר האזרחי אליהן מבקר המדינה התייחס בשנים קודמות. מכון זולת פנה לח”כ נאור שירי, אשר העלה שאילתא בנושא, וכן אימץ את התקנות שנוסחו על ידי מכון זולת ופועל לקידומן. 

נקודת המוצא היא כי על המדינה מוטלת האחריות הראשית להגן על חייהם, גופם ורכושם של תושביה ואזרחיה, באמצעות גופי הביטחון המקצועיים, המיומנים והמוסמכים לכך, וכי הקמתן של כיתות כוננות חיונית במיוחד כאשר מדובר ביישובים מבודדים או מאוימים (למשל בעוטף עזה ובגבול עם לבנון), בהם אין אפשרות למתן מענה ראשוני מהיר על ידי המשטרה וכוחות ביטחון אחרים. 

בתקנות מוצע, בין היתר, להגדיר את תפקיד כיתת הכוננות באופן מצומצם, לקבוע את הקריטריונים להקמתה ולביטולה של כיתת כוננות, לקבוע שורת תנאים לקבלת אדם לכיתת כוננות ולגריעתו ממנה, לקבוע את חובת הזיהוי של המתנדבים במהלך מילוי תפקידם, לקבוע את אופן בירורן של תלונות בקשר למעשים שביצעו המתנדבים במהלך מילוי תפקידם, להסדיר את נושא אחסון הנשקים הארוכים, ועוד.

לקריאה נוספת:

>> נייר עמדה שפרסם מכון זולת: “כיתות הכוננות הן סכנה לדמוקרטיה ואינן תחליף לאחריות המדינה לביטחון”

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן