חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

הזכות לשוויון: עיגון בחוק יסוד

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

בימים אלה הכנסת דנה בעיגון עקרון השוויון בחוקי היסוד של מדינת ישראל. מכון זולת מבקש לפעול להשלמת חוקה באמצעות חקיקת חוקי יסוד ולכן תומך בקידום חקיקת חוק יסוד: השוויון.

הזכות לשוויון מוכרת כזכות “ראשונה בין זכויות שוות” וכזכות מפתח, שכן בלעדיה אין טעם וקיום לכל זכויות האדם האחרות. מדינת ישראל מחויבת להבטיח את הזכות לשוויון לכל היחידים בתחומיה והכפופים לשיפוטה ולמנוע אפליה נגדם מטעמים שונים, כגון גזע, מין, לשון, מוצא לאומי ודת. השוויון שומר על הציבור מפני שרירות השלטון והמשטר אינו יכול להיחשב כדמוקרטי בלעדיו.

השוויון הוא עקרון יסוד אוניברסלי. בסעיף הראשון של ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, שהתקבלה בעצרת האו”ם ב-10 בדצמבר 1948, נקבע כי כל בני האדם נולדו בני חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם. במילים אחרות, הזכות לשוויון היא מעמודי התווך של כל משטר דמוקרטי ולכן חייבת להיות מעוגנת בחוק יסוד נפרד ולא כתיקון לחוק יסוד. חיוני אפוא לכונן פרק נוסף ונפרד בחוקה הישראלית שמתגבשת, בהתאם למעמדה החוקתי המרכזי של הזכות לשוויון במשטר דמוקרטי. חוק יסוד שיצליח לכייל את האיזון בין היותה של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית לאחר חקיקת חוק הלאום.

כאמור, מכון זולת תומך בעמדה שהזכות לשוויון חייבת להיות מעוגנת בחוק יסוד נפרד ולא כתיקון לחוק יסוד קיים. עם זאת, מאחר שכבר נדחו או לא קודמו עשרות הצעות חוק שהוגשו במטרה לעגן בחוק יסוד את עקרון השוויון, מכון זולת מציע בשלב זה לחזק את הזכות לשוויון בחקיקת הכנסת באמצעות חובת התייחסות אליה בהליכי החקיקה: הצעתנו מבקשת לקבוע שבכל דברי הסבר של הצעות חוק, בין שמוגשות על ידי חברי הכנסת ובין שעל ידי הממשלה, תהיה חובת התייחסות להשפעת החקיקה על השוויון של קבוצות מסומנות (על פי גזע, מין, לשון, מוצא לאומי ודת). בנוסף, כאשר ועדה תכין הצעת חוק היא תבקש הערכה לגבי השפעת ההצעה על השוויון, ואם יש פגיעה בשוויון הדבר יצוין בדברי ההסבר.

ניירות העמדה שהגשנו דנים, בין היתר, בשלושה מוקדים קבועים וייחודיים למדינת ישראל של התנגשות עם עקרון השוויון:

א) חוסר שוויון הנובע מהיעדר הפרדה בין דת למדינה, ובמיוחד חוסר שוויון מגדרי;

ב) חוסר שוויון הנובע מעצם הגדרתה של מדינת ישראל כיהודית ללא הכרה בזכות לשוויון חוקתי של לא-יהודים;

ג) חוסר שוויון הנובע מהכיבוש ומההתנחלות בשטחים הפלסטינים.

על רקע זה נחקקו עד כה שלושה עשר חוקי יסוד אשר אינם כוללים התייחסות לזכות לשוויון, למעט עקרון הבחירה השווה בחוק יסוד: הכנסת. השמטת עקרון השוויון מחוקי היסוד אפשרה להגיע להסכמה רחבה לחקיקתם אך גרמה לפגם בשורש שיטת המשטר במדינת ישראל. יתרה מכך, בין היתר בעקבות הוראת שמירת דינים בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, נשמרו הסמכויות שהוקנו למוסדות הדת בחיי האישות וכך נשארו הנשים ללא הגנה על זכויות האדם החוקתיות שלהן בענייני המעמד האישי.

מתוך הכרה שמדובר בבחירה מודעת של הכנסת, בג”ץ דחה את הפרשנות המעגנת את עקרון השוויון כעיקרון חוקתי עצמאי. אך מתוך הכרה בכך שאין משטר דמוקרטי ללא שוויון, בג”ץ עיגן את הזכות לשוויון, במידת מה בלבד, בגדר הזכות לכבוד האדם המעוגנת בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו. בנוסף, ישנן הוראות חוק רגילות (לא חוקי יסוד), שבהן עוגן עקרון השוויון ואיסור האפליה.

מכון זולת הכין שני ניירות עמדה בנושא, כרקע לשתי ישיבות בוועדת החוקה, חוק ומשפט (13 בספטמבר 2021 וישיבת המשך ב-30 בספטמבר 2021), שעסקו בעיגון עקרון השוויון בחוקי היסוד של מדינת ישראל.

 

>> לקריאת נייר העמדה לישיבה ב-13 בספטמבר 2021

>> לקריאת נייר העמדה לישיבה ב-30 בספטמבר 2021

>> לקריאת נוסח תיקון הצעת החוק של מכון זולת 

 

 

 

 

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן