חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

חוק התאגיד: פגיעה בשידור הציבורי במסווה של שקיפות

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לקריאת נייר העמדה המלא

מסמך זה נכתב על ידי מכון זולת לשוויון וזכויות אדם כתגובה להצעת חוק השידור הציבורי הישראלי (תיקון – דיווח שנתי לוועדת הכלכלה של הכנסת) התשפ”ג-2023 (“הצעת החוק”). נקדים ונבהיר: לגישתנו, הצעת החוק מבקשת לפגוע בעצמאותו של התאגיד ולאפשר קיומה של השפעה פוליטית על התנהלותו, וזאת בניגוד לתכליות המרכזיות העומדות בבסיס חוק השידור הציבורי הישראלי, התשע”ד-2014 שמכוחו הוקם התאגיד (“החוק” או “חוק התאגיד”).

חוק התאגיד נועד להבטיח, בין היתר, את עצמאות שידורי התאגיד ושחרורו מהתערבויות ומאינטרסים פוליטיים, לצד קביעה של מנגנוני פיקוח ושקיפות החלים על פעילותו של התאגיד. במסגרת זו, החוק קובע מנגנוני ביקורת על פעילותו והתנהלותו התקציבית של התאגיד, ומחייב את התאגיד להגיש לשר התקשורת דוח פעילות ודוח כספי שנתי. שר התקשורת רשאי לבחון את הדוחות, ובמידת הצורך רשאי הוא להורות לתאגיד להגיש דוחות נוספים, וכן להעביר את הדוחות הכספיים שהוגשו לו לביקורת מקצועית של רשות החברות הממשלתיות.

לכן, אין בהצעת החוק כדי להביא להגברת שקיפות פעילות התאגיד – דוחות התאגיד שקופים וגלויים, אינם תחת חיסיון, אינם חסויים לחברי הכנסת כמו גם לציבור הרחב – הם מוגשים לשר התקשורת ומפורסמים ונגישים לציבור, באתר התאגיד.

הצעת החוק מבקשת להוסיף גורם פיקוח נוסף בדמותה של ועדת הכלכלה של הכנסת, ובכך, כאמור לעיל, לאפשר השפעה פוליטית על התאגיד ולפגוע בעצמאותו. הוספת גורם פיקוח פוליטי באופן המוצע, מערערת ופוגעת במנגנוני הפיקוח והשקיפות הקבועים בחוק, ומנוגדת למהותו של החוק, ולמטרות שלשמן הוקם התאגיד – ובכללן הבטחת עצמאות שידוריו, חופש הביטוי ודיווח נטול הטיות, אשר חיוניים לעצם קיומו של משטר דמוקרטי.

עיון בהסדרים החלים על תאגידים ציבוריים אחרים הפועלים בתחומים בהם עוסקת ועדת הכלכלה, מעלה כי לא נקבע בהם מנגנון דומה של פיקוח פוליטי שוטף על פעילותם. הדבר מעלה מעלה אפוא חשש כי מדובר במנגנון שנתפר באופן ייחודי עבור התאגיד, על מנת לפתוח פתח להשפעה פסולה של הפוליטיקאים על שידורי התאגיד ובכך להביא לפגיעה בעקרונות היסוד של מדינת ישראל, ובכללן חופש העיתונות.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן