חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

העדר ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד: פגיעה אנושה בשוויון ובליבת הדמוקרטיה

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לקריאת נייר העמדה המלא

נייר עמדה זה מוגש לוועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת ביום 12 לפברואר 2023 ודנה בהצעה לקבוע איסור ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד. עמדת מכון זולת היא כי התיקון המוצע עלול להביא לפירוק מוחלט של המסגרת החוקתית, הרעועה ממילא, במדינת ישראל. הוא יאפשר לממשלה, השולטת לחלוטין בכנסת, לחוקק חוקי יסוד פרסונליים ובניגוד עניינים, על פי צורכי השעה המשתנים. ההצעה תחסום כל אפשרות לביקורת שיפוטית על חוקי יסוד במישור הצורני, ולמעשה נועדה לבלום את ההתפתחות בפסיקת בג”ץ של דוקטרינת “השימוש לרעה בסמכות המכוננת”. על פי דוקטרינה זו נבחנת ההתאמה הצורנית של חוק היסוד לנורמה חוקתית מבחינת יציבותה, כלליותה והתאמתה למארג החוקתי הקיים.

כך למשל, אם הקואליציה תגלה שהיא יורדת בסקרים לקראת הבחירות, היא תוכל לחוקק תיקון שיאריך את כהונת הכנסת הנוכחית. הממשלה תוכל להאריך מראש לשנים ארוכות את כהונת ראש הממשלה הנוכחי (בנפרד מכהונת הכנסת). הקואליציה תוכל לחוקק תיקונים שיתירו לחברי הכנסת והממשלה הנוכחיים לקבל שכר או תרומות מגורמים פרטיים, ללא שום מגבלה. הקואליציה גם תוכל לחוקק תיקון שיגדיל את מספר החברים בכנסת לצורך הצבעה נקודתית שהתברר שאין לה רוב מובטח בה.

התיקון המוצע יאפשר לממשלה לחוקק חוקים שיפגעו, מבחינת תוכנם המהותי, באופן אנוש בעיקרון השוויון ובליבת הדמוקרטיה, ויכשירו שחיתות. הוא יקשה לבלום הצעות לחוקי יסוד שהן מסוכנות, מושחתות ולא דמוקרטיות כבר בשלב החקיקה.

מכון זולת ממליץ לחברי הכנסת המייצגים את הציבור הדמוקרטי:

  • אף על פי שמדובר בהצעה העוסקת ישירות בסוגיית הביקורת השיפוטית על חוקי יסוד, כאשר העמדה המסורתית של הכנסת היא התנגדות לביקורת כזו, ההצעה בלתי נפרדת מהמהלך הכולל לביצוע מהפכה משטרית ולאפשר לממשלה שליטה מוחלטת ברשות המחוקקת והמבצעת.
  • יש לסרב להתחיל בדיון בטרם תחשוף הממשלה את מלוא ״הפרקים” של חבילת תיקוני החקיקה שבכוונתה לקדם על בסיס ההסכמים הקואליציוניים. “שיטת הסלמי” נועדה לבלבל את חברי הכנסת והציבור לגבי המהלך הכולל שהממשלה מתכננת לביצוע מהפכה משטרית. יש לסרב לדון בכל הצעת תיקון חוק בנפרד, אלא יש להתייחס לתיקונים כמכלול ההופך את המשטר לסמכותני ומבטל לחלוטין את האיזונים והבלמים בין הרשויות.
  • יש לסרב לחסימת הביקורת השיפוטית על חוקי יסוד הן מבחינה צורנית והן מבחינה תוכנית-מהותית, ולא להסתפק ב”פשרה” של הותרת ביקורת המצומצמת לאיתור פגם קיצוני בהליך החקיקה בלבד (למשל, אם חוק היסוד תוקן שלא על פי הוראת שריון). זאת מאחר שהממשלה השולטת באופן מוחלט בכנסת תוכל לחוקק חוקי יסוד באופן פרוצדורלי תקין לכאורה, אך אלה עדיין יפגעו, מבחינה צורנית או תוכנם המהותי, באופן אנוש בעיקרון השוויון ובליבת הדמוקרטיה.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן