חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

התמודדות עם עוני מחזור בישראל: הצעות לחקיקה ופעילות ציבורית

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לקריאת נייר העמדה המלא

>> לקריאת הצעות החוק 

המונח “עוני מחזור” מתייחס לאי-יכולת כלכלית לרכוש מוצרי היגיינה עבור נערות ונשים לשימוש בימי הוסת של המחזור החודשי. מחירם של מוצרים אלה בישראל גבוה, גם בהשוואה למדינות מערביות אחרות. הדבר גורם לאפליה ולמצוקה בקרב נערות שתלויות בהוריהן ובמשאבים הכלכליים של משפחותיהן ומהווה נטל נוסף וקבוע על נשים בעוני, ששיעורן בקרב בוגרים עניים בישראל גבוה מזה של גברים.

עוני מחזור משבש את חיי היומיום של נערות ושל נשים שמצבן הכלכלי אינו מאפשר להן לרכוש מוצרי היגיינה לימי הוסת ותורם להעמקת פערים כלכליים, חברתיים ולפערי השכלה. הוא מוביל לשימוש בתחליפים מאולתרים למוצרי היגיינה תקניים ובטיחותיים ומסכן את בריאותן של המשתמשות בהם; מוביל להיעדרות תדירה מבתי הספר וממקומות עבודה; משבש פעילויות חיים נוספות; ופוגע בכבודן ובביטחונן של נשים. למרות חשיבותה של בעיה זו, ששורשיה באפליה מגדרית, והעובדה שהשלכותיה עלולות להיות ארוכות טווח, הנושא כמעט ולא נידון בישראל ונעדר מלוח המשימות של בית המחוקקים. זאת, בין היתר, משום הטאבו התרבותי והדתי לעסוק בנושא המחזור החודשי הנשי בפומבי.

לאור זאת, מכון זולת מציג בנייר זה הצעות אופרטיביות לתיקון המצב באמצעות חקיקה: לחייב את הרשויות המקומיות לספק חינם מוצרי היגיינה לזמן הוסת בכל מוסד חינוך רשמי לכיתות ו’ עד י”ב; לחייב גופים ציבוריים במדינת ישראל לספק באופן זמין ונגיש מוצרים אלה בתאי השירותים המופעלים על ידיהם; ולפטור באופן מלא מוצרי מחזור ממע”מ. כמו כן, ישנה חשיבות לעורר במקביל שיח ציבורי בנושא המושתק הזה כדי להסיר מעליו את הסטיגמה, לעורר מודעות למחירו בחייהן של נערות ונשים ולחזק את ההכרה בזכויותיהן.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן