חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

וובינר של “ארץ לכולם” בהשתתפות נשיאת זולת, זהבה גלאון

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

תנועת “ארץ לכולם” ארחה את נשיאת זולת, זהבה גלאון לפאנל בנושא “שתי מדינות, אבל איך?” שנערך בזום. בארוע נכחו גם ח”כ איימן עודה, ח”כ מוסי רז, העיתונאי מירון רפפורט והסוציולוג אמיר פח’ורי.

מדבריה של זהבה גלאון:

55 שנים שאנחנו שולטים בשטחים, אמרו לנו שזה זמני,  עד  שיהיה פרטנר פלסטיני והזמני הוא כבר 55 שנה. נתניהו הצליח לקבע את התודעה שהוא הוריד את הבעיה הפלסטינית מסדר היום וגם נפתלי בנט הסביר לנו שהישראלים לא מתעוררים וחושבים על הבעיה הפלסטינית. ראינו בפסגת הנגב איך הפלסטינים נדחקו וכולם מדברים על שלום כלכלי. אבל בעיני הכל הוא מימוש עקרון השוויון. הדרך היחידה והמרכזית לקדם את השוויון היא להביא לסיום הכיבוש. האם אנחנו יכולים להשאר במודל הישן, מתווה קלינטון, חלוקה שהוצעה לגבי גבולות ירושלים – האם יש לזה התכנות כשהמציאות בשטח היא של בניית  עוד ועוד התנחלויות ומאחזים בלתי חוקיים, שבמקום להסיר אותם עוד מחברים אותם לחשמל? בעיני זה הופך ליותר ויותר קשה. אבל מכל הפתרונות המוצעים, פתרון שתי המדינות הוא זה שיכול להתממש. אני לא בטוחה שרעיוונת אחרים נהיים יותר ראלים, כי קברו את פתרון שתי המדינות קבורת חמור. ברור שפתרון של מדינה אחת הוא הזיה. נהר של דם זורם ביננו, אין נוכל לחיות תחת מסגרת ארגונית אחת? אם זה יקרה זה יהיה מיעוט יהודי ששולט ברוב ערבי.

נקודת המוצא שלי היא מימוש עקרון השוויון , הזכות להגדרה עצמית. בעיני אין זכות חשובה יותר במסגרת הזכויות שאנחנו רוצים להעניק לכל בני האדם, לממש את הזכות להגדרה עצמית, מימוש פולטי, לבחור ולהבחר. מושג ההפרדה חותר תחת העקרון הזה”. 

את הפאנל המלא ניתן לראות בלינק הזה.

לצפייה בדבריה של זהבה גלאון, ראו:

 

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן