חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

נשים מעוררות השראה: כנס זולת

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

בתאריך 8 באפריל 2024, מכון זולת קיים כנס “נשים מעוררות השראה” שנעשה בשיתוף עם נציגות טייוואן ופסטיבל סולידריות לקולנוע בסינמטק, שלאחריו הוקרן הסרט “מי יעצור את הגשם״. הכנס נערך בנוכחות שגרירת טייוואן, אבבי יא פינג לי,  פתחה אותו מנכ”לית זולת עינת עובדיה ובמרכזו נערכה שיחה של נשיאת זולת זהבה גלאון עם ח״כ פנינה תמנו שאטה, יו”ר הוועדה למעמד האישה ולקידום שוויון מגדרי, ואל”מ במיל וח״כ לשעבר נירה שפק, מגיבורות כפר עזה.

מנכ״לית זולת, עינת עובדיה, פתחה עם הטקס עם הבעת דאגה לשלום החטופים: ״החטופים והחטופות עדיין במנהרות בעזה ואנחנו מייחלים לשובם במהרה ובחיים. אנחנו עדות במלחמה להשתתפות גבוהה של נשים בהגנה אקטיבית על המדינה אך כמו תמיד, נשים יהודיות וערביות הן הראשונות להפגע במצבי חירום בכל אספקט – מיני, כלכלי, בשוק העבודה ובמוקדי קבלת ההחלטות. עלינו לראות יותר חברות כנסת שנלחמות בעבור שוויון״.

שגרירת טייוואן, אבבי יא פינג לי פרטה את המהלכים החשובים להעצמת נשים בטייוואן.

נשיאת זולת זהבה גלאון אמרה: ״קשה להיות היום אישה בישראל, אנחנו הולכות שנות דור אחורה. לא הייתה תקופה שהצורך להאבק על מקומן היה כל כך דרמטי כמו היום. פנינה ניהלה ישיבות עם משפחות החטופים ברגישות, אבל חוץ ממה שנעשה בוועדה אנחנו עדים לעיוורון מגדרי של כל מי שנמצא במוקדי קבלת ההחלטות״.

ח״כ פנינה תמנו-שטה אמרה: ״כשפרצה המלחמה ראינו נשים זועקות לעזרה, נגררות לתוך עזה, ראינו עבירות מין והעדויות הולכות ונערמות. אנשים חוו תופת ובכנסת אנחנו צריכים קודם כל להקשיב ואחר כך לפעול. מי שיודעת רק להקשיב ולא לפעול, שלא תהיה נבחרת ציבור״.

ח״כ לשעבר נירה שפק אמרה: ״לא קל להיות אישה בצה״ל, והיום אני רואה את זה במיוחד. רק עכשיו שמעתי שאחת הטנקיסטיות שהצילו חיים ב-7 לאוקטובר יצאה לקצונה ואמרו לה שהיא לא יוצאת להשלמה כי יש דתיים שם ולא נותנים לה. אנחנו צריכות לתחקר כל ארוע כזה. זו לא חברה פרטית, צה״ל הוא של כולנו״

.
צילומים: אלעד גוטמן
לצפייה בכנס המלא:
.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן