חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

הממשלה חייבת לפעול מיידית להשבת כל החטופות והחטופים

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לקריאת נייר העמדה בגירסת PDF

>> לחתימה על העצומה

מכון זולת קורא לממשלת ישראל להעמיד בראש סדר העדיפויות שלה את השבת האזרחים הישראלים שנחטפו על ידי ארגון חמאס מרצועת עזה ולפעול מיידית להבטחת שלומם.

במתקפה הנפשעת שפתח חמאס על ישראל בבוקר שבת ה-7.10.23, נרצחו לפחות 1,227 בני אדם – אזרחים ישראלים, אנשי כוחות ביטחון, תושבים ואזרחים זרים. האכזריות הבלתי נתפסת של מתקפת הפתע, שכיוונה בזדון לפגיעה באזרחים – בפשיטה רצחנית וברברית על יישובי עוטף עזה וכן בירי חסר הבחנה של רקטות – הותירה את כלל החברה בישראל הלומה וכואבת. פשע מלחמה מחריד נוסף שביצע חמאס הוא החטיפה לרצועת עזה של כ-200 בני אדם, תינוקות וקשישים, נשים וגברים.

החטופים והנעדרים מוגדרים כקורבנות של שלילת חירות והיעלמות כפויה, הנחשבים לפשע מלחמה ואף לפשעים נגד האנושות במשפט הבין-לאומי המנהגי. בין היתר, הפשע של היעלמות כפויה מוגדר באמנה הבין-לאומית להגנה מפני היעלמות כפויה (2006). בהצהרת האו”ם מיום 18.12.1992 (A/RES/47/133) ובאמנת רומא. האיסור על שלילת חירות מופיע גם באמנות ג’נבה ובפרוטוקולים הנלווים להן.

פשע זה נמשך מזה עשרה ימים, במהלכם לא פורסם כמעט דבר על שלומם של החטופים, התנאים בהם הם מוחזקים, מיקומם ומצבם הבריאותי. ייתכן שהדבר נובע מהרצון של החמאס לא לקחת אחריות על גורלם של חלק מהחטופים בשל חומרת הפגיעה בהם. חמאס אף איים להוציא להורג חטופים. בנוסף, חלק ממעשי החטיפה ומהחטופים תועדו ונוצלו על ידי חמאס באופן מעורר חלחלה על מנת לזרוע אימה ופחד במשפחותיהם ובחברה הישראלית כולה. חלק מהתיעוד מעלה חשש כבד להתעללות ועינויים, שאף הם נחשבים כפשע במשפט הבין-לאומי וכן כלולים במסגרת קטגוריית פשעים נגד האנושות.

במקביל, ישראל הגיבה מאז תחילת המלחמה בהפצצות כבדות ונרחבות על רצועת עזה ובפגיעה באספקת החשמל והמים לרצועה, באופן שפוגע בהכרח גם באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת. הדבר מעלה חשש שייפגעו גם החטופים הישראלים. לא ניתן לקבל התבטאויות כמו זו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ’, שקרא ביום הראשון למלחמה “להכות בחמאס באכזריות ולא לקחת בשיקול משמעותי את עניין השבויים”.

בעוד שחמאס הוא הפושע ומחובתו לשחרר את החטופים, לישראל האחריות והחובה לשמור על חיי אזרחיה ולהגן עליהם, ואסור ששיקולים אחרים יאפילו על זכותם הבסיסית של מי שנחטפו מישראל לחיים ולביטחון. הצהרות שונות שהושמעו מטעם הממשלה מעלות חשש כבד כי היא אינה ממקמת בראש סדר העדיפויות שלה את הצורך הבוער לשחרר את החטופים מיד ולפעול לקידום עסקה. כך, ראש המטה לביטחון לאומי, צחי הנגבי, מסר במסיבת עיתונאים כי “לא יהיה מו”מ על החטופים עם אויב שברצוננו למחוק”. סדר העדיפויות של הממשלה בא לידי ביטוי גם בעובדה שראש הממשלה נתניהו נפגש עם נציגי משפחות החטופים רק ב-15.10.23, תשעה ימים לאחר תחילת המלחמה.

הזכות הבסיסית של החטופים לחיים היא שצריכה להנחות את המדיניות בנושא השבתם. מצב שבו תינוקות, קשישים, נשים ובעלי מוגבלויות מופקרים בידיו של ארגון טרור שפועל באופן אכזרי כנגד אזרחים הוא בלתי נסבל מבחינה אנושית ומוסרית. בנוסף, מצב זה מאיים על מרקם החברה הישראלית כולה. כבר עתה נראים ניסיונות להשתקת מחאה ציבורית של משפחות החטופים ואחרים הקוראים להשבתם, בין אם מצד אנשים פרטיים או מצד המשטרה. העיסוק הציבורי בנושא צפוי לגבור ככל שיפורסמו סרטונים נוספים מטעם חמאס שבהם חטופים ישראלים מבקשים לפעול למען שחרורם. על הממשלה להוכיח כי השבת האזרחים החטופים והבטחת שלומם עומדות בראש מעייניה ולהימנע כליל מהתבטאויות המעודדות את העמקת בקרע בחברה סביב נושא זה. 

מכון זולת קורא לממשלה לקדם עסקה להשבת כלל החטופים באופן מיידי. במקביל, על ממשלת ישראל לפעול לאלתר להבטחת שלומם ובטחונם של החטופים ולקדם יצירת מסדרון הומניטרי שיאפשר גישה של ארגוני סיוע בין-לאומיים אליהם. זאת, כצעד ראשון בסיסי והכרחי עד שחרורם.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן