חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

דיון בוועדה למיזמים ציבוריים: על אפליה בחוק ועדות קבלה

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

ב12 ליולי 2023 נערך ב”ועדה למיזמים ציבוריים” בכנסת דיון על הצעת החוק של ח”כ יצחק קרויזר ממפלגת עוצמה יהודית, לתקן את תיקון מס’ 8 לפקודת האגודות השיתופיות (הידוע בשם “חוק ועדות הקבלה”). התיקון לחוק הסדיר את התנאים לפעולתן של ועדות קבלה ב”יישובים קהילתיים בגליל ובנגב” כאשר “מספר בתי האב ביישוב, או ביישוב המקורי ובהרחבה ביחד, אינו עולה על 400”. בהצעה מוצע לכלול גם ישובים שיש בהם עד 700 בתי אב.

את עמדת זולת ייצגה בדיון ד”ר מיטל פינטו, חברת הועד המנהל. ד”ר פינטו ביקשה מיוזמי החוק להסביר כיצד החוק מונע קביעה שרירותית של הגדרת “ישוב קהילתי”, כך שלמעשה כל ישוב יוכל להכלל בה  – שאלה שלא קיבלה מענה לכל אורך הדיון.

ד”ר פינטו אמרה:

“כאשר אתם מדברים על ישובים בעלי עדיפות לאומית, שבעצם יכולים להשתנות מהחלטת ממשלה אחת להחלטת ממשלה אחרת, אתם פותחים פתח להרבה מאוד שרירותיות. כלומר, פותחים פתח ליישובים שהאלמנט הקהילתי בהם לא באמת נמצא. האלמנט הקהילתי הוא היחידי שיכול להצדיק מלכתחילה את ועדות הקבלה. אני לא רואה בשום מקום בנוסח החדש הגדרה ליישוב קהילתי.

הקריטריונים בחוק לגבי מתי הוגדר ישוב קהילתי ומתי לא, הם לא מספיקים. הם מאוד מאוד אווריריים. וכשאתה מגדיל את זה ל-700 משפחות, אז אתה בעצם מקבל שוב משהו שאין בו קונקרטיזיה. אתם כל הזמן אומרים ‘בתנאי שהוא ישמור על המרקם הקהילתי’  ו’בתנאי שכמובן לא יעברו על חוקי האפלייה’, אבל אנחנו יודעים את האמת על רוב האנשים שלא מתקבלים. הערבים כבר מזמן התייאשו מלהיכנס ליישובים האלה”.

 

>> נייר העמדה המלא: “הרחבת ועדות הקבלה לישובים: כהניזם מעשי”

.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן