EN

ביטול עילת הסבירות: פגיעה קיצונית בשלטון החוק

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לגירסת הPDF

נייר עמדה זה מוגש לוועדת החוקה של הכנסת, לקראת ישיבה בנושא הצעת החוק של יו”ר הועדה מה-20.6.23 לתיקון סעיף 15 בחוק-יסוד: השפיטה בעניין עילת הסבירות. ההצעה המדוברת היא היא חלק מצבר חקיקה וממהלכים אחרים של הממשלה שנועדו להוציא לפועל מהפכה משטרית במדינת ישראל.

ההצעה מסמנת את חידוש הדיונים בוועדה בעניין החוקים השונים שמקדמת הממשלה במטרה להחליש את מערכת המשפט ולהכפיפה באופן מלא לרשות המבצעת. זאת לאחר שקידומם לכאורה הוקפא בעת שהתקיימה בעניינם עד לאחרונה הידברות בין נציגי האופוזיציה והקואליציה בבית הנשיא. מטרת התיקון המוצע לחוק יסוד: השפיטה היא לבטל את עילת הסבירות ככל שהיא נוגעת להחלטות שלטוניות של “הממשלה, ראש הממשלה, שר משריה או נבחר ציבור אחר כפי שייקבע בחוק”.

עמדת מכון זולת: ביטול עילת הסבירות יגביל באופן משמעותי את כוחו של בית המשפט לבקר החלטות שלטוניות הפוגעות באופן קיצוני באזרחי מדינת ישראל. מהלך זה יוביל להעמקת תופעת השחיתות השלטונית בישראל ולפגיעה ארוכת-טווח בכלכלת ישראל.

  • התיקון המבוקש מהווה צעד נוסף בשאיפת הממשלה לביטול כל ביקורת אפקטיבית על צעדיה מצד זרועות השלטון שייעודן במשטר דמוקרטי תקין הוא לפקח ולרסן את פעולתה לטובת הציבור.
  • כך, למשל, במקרים בהם הממשלה מחליטה על מינויים על בסיס שיקולים זרים שאינם לטובת הציבור וללא כל אמת מידה של כשירות מקצועית ו/או ניקיון כפיים אלא לטובתם האישית של נבחרי ציבור או לטובת חוג מקורבים מצומצם, עילת הסבירות מהווה עוגן יחיד ובלעדי להגנה על שלטון החוק והצדק.
  • בהיעדר עילת הסבירות גוברת הסכנה למעבר משיטת משטר דמוקרטית המבוססת על טובת הציבור הכללי לשיטת משטר סקטורקרטית המבוססת על טובתם האישית של פוליטיקאים וקבוצות הכוח הקשורות לשלטון.
  • מהלכים אלה יובילו להעמקת תופעת השחיתות השלטונית בישראל, תופעה שאין כל חולק על פגיעתה העמוקה הן בזכויותיהם של אזרחים והן בכלכלתן של מדינות ואיתנותן הפיננסית, פגיעה המתגלגלת בבירור על כל אזרחיה.
  • לאור דברים אלה, ביטול עילת הסבירות עולה כדי פגיעה קיצונית בשלטון חוק תקין ומאפשרת פגיעה בזכויות אזרח ואדם של פרטים וקבוצות שאינם “מועילים” לנבחרי הציבור.

 

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן