EN

המשטר בישראל: מדינה סף-סמכותנית בדרך לדיקטטורה

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

לינקים:

>> דוח זולת: “המשטר בישראל: מדינה סף-סמכותנית בדרך לדיקטטורה” 

>> כתבה של אבנר הופשטיין ב”זמן ישראל”: “ישראל כבר נמצאת עמוק בתוך ההפיכה המשטרית”

>> נשיאת זולת זהבה גלאון: “נתניהו הפך את ישראל ממדינה דמוקרטית למדינה סף-סמכותנית”

>> כנס זולת במרכז ענב, תל אביב: “ממדינה סף סמכותנית לדיקטטורה?” 

*

>> יוני 2022: דוח זולת המקורי: “דמוקרטיה לכאורה: מצב המשטר בישראל”

 

הדוח “ממדינה סף סמכותנית לדיקטטורה” משרטט  את קווי המתאר של התהליך המאיים לחסל את הדמוקרטיה הישראלית. הוא עושה זאת בשלושה חלקים: סקירת התחזקות המגמה הסמכותנית בשלטון נתניהו בין השנים 2021-2009, סקירת המהפכה המשטרית של כהונת נתניהו השלישית והמלצות אופרטיביות למאבק.

דוח זה הוא חלק ממהלך כללי, שבו משורטט הכיוון שישראל הולכת אליו מאז 2009. השלב המקדמי במהלך היה הדוח “דמוקרטיה לכאורה: מצב המשטר בישראל”, שפורסם לפני הבחירות לכנסת ה-25. עוד במסגרת המהלך, מכון זולת קיים כנס במרכז ענב בהשתתפות אנשי אקדמיה, פעילי מחאה וחברי כנסת לשעבר שלקחו חלק בפרוייקט “צו חירום”.

 

לקריאת כתבתו של אבנר הופשטיין על הדוח ב”זמן ישראל”, לחצו על התמונה: 

 

המהלך כולו ממחיש כי ישראל מעולם לא היה מופת לדמוקרטיה ליברלית, וכי לאורך השנים, ובפרט מאז כהונתו השנייה של נתניהו, התחזקו ההיבטים הסמכותניים באופי המשטר. מאז 2009 ממשלת ישראל נקטה בצעדים אשר מגבילים את המוסדות הדמוקרטיים במדינה שתפקידם לאזנה, כגון הכנסת, מערכת המשפט, התקשורת וארגוני החברה האזרחית. בנוסף לצעדים אלו של פגיעה בעצמאות הרשויות ובשומרי הסף, מנה הדוח גם את צעדי השלטון שנועדו לפגוע בקבוצות מיעוט, בעיקר אזרחי ישראל הערבים, ולשמר את סמכות הרוב.

עם הקמת ממשלת ישראל ה-37 נפתחה כהונתו השלישית של נתניהו כראש ממשלה בהצהרות שריו על שלל יוזמות חקיקה חד-צדדיות שמטרתן לבטל את עצמאות מערכת המשפט ולבצר את כוחה של הממשלה. הצעות החוק שחברי הממשלה פועלים לקדם וההסכמים הקואליציוניים שעליהם חתמו חושפים כי כוונת הממשלה אינה רק לשנות את כללי המשחק הנהוגים במשטר דמוקרטי, אלא לבטל אותם לחלוטין ולכונן בישראל משטר סמכותני מלא, שבראשו יעמוד שליט יחיד לכל ימי חייו ומפלגת שלטון אחת עם מפלגות לוויין בניהולה. 

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן