חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

ועידת חירום לדמוקרטיה 2023: דבריה של מנ”כלית זולת עינת עובדיה, בפאנל אקטיביזם

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם
ב24.2.2023, בוועידת החירום לדמוקרטיה של עיתון הארץ בשיתוף הקרן החדשה לישראל וזולת, מנכ”לית זולת, עינת עובדיה, השתתפה בפאנל תחת הכותרת “כך עושים את זה נכון” שעסק באקטיביזם.
.
עובדיה אמרה: 
.

“אין פה צד שרוצה לדבר. יש צד שרוצה להרוס ומולו צד שלצערנו נמצא בעמדת נחיתות. אבל יש פה מחאה שלא ראינו כמותה. קבוצות ספונטניות שמתארגנות ומבינות שיש פה סכנה חסרת תקדים. אנחנו בזולת יצרנו התארגנות של 100 חברי וחברות כנסת לשעבר מכל סיעות הבית ש’התגייסו למילואים’ לפעול יחד. 100 הח”כים לשעבר האלה יצרו עצומה, ואליה הצטרפו כבר יותר מ315 אלף איש. זה עובד כי למרות שיש לקואליציה רוב בכנסת – אין להם רוב בציבור. העצומה הזו נותנת קול לכל מי שמושתקים על ידי הממשלה הזו, שיש בה יותר כתבי אישום מנשים. 

.

אחד האתגרים הגדולים של הממשלה הזאת היא לייצר פה עליונות יהודית לפני הדמוקרטית. זאת תכנית ארוכת שנים של הימין המשיחי שהצליחו לתפוס את כולנו בני ערובה. בפרט את ראש הממשלה שהבין שהם יוכלו למלט אותו מדין. מתחת לרדאר מקדמים עכשיו סיפוח דה פקטו. כשיו”ר האופוזיציה לא מזמין את נציגי הציבור הערבי זה לא מייצר את המחאה הרחבה שאנחנו צריכים לייצר. לצערנו יש באופוזיציה מי שמנסים לאגף את הממשלה מימין. תפקיד האופוזיציה הוא לייצר את המחאה הזו, הרחבה, שיש בה מקום להפגין עם איזה דגל שנרצה, שמחברת בין אזרחים יהודים וערבים”.

צפו:

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד"ר מהא כרכבי-סבאח
ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן