EN

המהלכים לעבר מהפכה משטרית: מדינת ישראל על סף משטר סמכותני מלא

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

>> לקריאת נייר העמדה המלא

ביום 4.1.2023 שר המשפטים יריב לוין חשף את תוכניתו לקדם הפיכה משטרית במדינת ישראל באמצעות ריסוק עצמאות הרשות השופטת והכפפתה המלאה לרשות המבצעת שכבר שולטת באופן מוחלט ברשות המחוקקת.  לצורך מימוש תוכנית ההפיכה, השר לוין הודיע על צבר של תיקוני חקיקה שיכלול, בין היתר, פסקת התגברות ברוב של 61 חברי כנסת, חיזוק כוחם של הפוליטיקאים בוועדה לבחירת שופטים, ביטול עילת הסבירות והפיכת תפקיד היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה למשרת אמון.

בנייר עמדה זה, שהוגש לוועדת החוקה של הכנסת בבואה לדון בסעיפים אלו, מובאת עמדת זולת כי אין להתייחס לכל הצעת תיקון חוק בנפרד, אלא יש להתייחס לתיקונים כמכלול ההופך את המשטר בישראל לסמכותני ומבטל לחלוטין את האיזונים והבלמים בין הרשויות. כך למשל, אם שופטי בית המשפט העליון יהיו מינויים פוליטיים-אישיים של הממשלה, לא יהיה צורך בהפעלת פסקת התגברות בכל רוב שהוא שכן ממילא השופטים יהיו המשרתים של הממשלה וכל גחמותיה. כך גם, הפיכת תפקיד היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה למשרת אמון, תפגע פגיעה חריפה במעמד היועמ”שית לממשלה, באמצעות הקמת מערך ייעוץ משפטי נפרד בכל משרד הממשלה שיעקוף ויסתור את הנחיותיה.

מכון זולת ממליץ לחברי הכנסת המייצגים את הציבור הדמוקרטי:

להפנים שמדובר בתוכנית להפיכה משטרית אשר יישומה יחצה את הרף הסמכותני שמדינת ישראל כבר מהלכת על סיפו במשך שנים ארוכות.

לסרב לדון בכל הצעת תיקון חוק בנפרד, אלא להתייחס לתיקונים כמכלול ההופך את המשטר לסמכותני ומבטל לחלוטין את האיזונים והבלמים בין הרשויות.

לנוכח הסתירות המסוימות בין תוכן ההסכמים שנחתמו עם הסיעות החברות בקואליציה והצהרות ראשיהן לבין “הודעות ההרגעה” של ראש הממשלה נתניהו, יש לסרב בכלל להתחיל בדיון טרם הממשלה תחשוף את מלוא “הפרקים” של חבילת תיקוני החקיקה שבכוונתה לקדם על בסיס ההסכמים הקואליציוניים. שיטת הסלמי נועדה לבלבל את חברי הכנסת והציבור לגבי המהלך הכולל שהממשלה מתכננת לביצוע הפיכה משטרית.

 

לקריאה נוספת:

>> דמוקרטיה לכאורה: מצב המשטר בישראל

>> לא לפסקת ההתגברות וכן לביטול שימור הדינים בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן