חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
EN

דיון בחוק בן גביר: “זו לא הנחלה של מדיניות אלא הנחלת אג’נדה פוליטית בלבבות השוטרים”

פייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם

בתאריכים 18 ו-19 לדצמבר 2022, התקיימו ישיבות בוועדה מיוחדת בכנסת לדיון בהצעת “חוק פקודת המשטרה תיקון – סמכויות”, הצעת חוק פרטית של ח”כ איתמר בן גביר שהוגשה עוד טרם הוקמה הממשלה החדשה, במטרה להסדיר את סמכויותיו כשר לבטחון פנים מול המשטרה מוקדם ככל האפשר.

חברי כנסת מהאופוזיציה ונציגי חברה אזרחית הגיעו לדיונים להשמיע התנגדות נחרצת לחקיקה החפוזה.

מנכ”לית זולת, עינת עובדיה, אמרה:

“מכון זולת מתנגד להצעת החוק ולכל הסעיפים, זו לא הנחלה של מדיניות בכלל אלא הנחלה בלבבות השוטרים של אג’נדה פוילטית, כדי לסמן להם בשטח באיזה צד החמאה מרוחה עכשיו. החוק הזה, גם בנוסח המרוכך שלו, מסמן לשוטרים איך הם צריכים להתנהג בשטח. יש חשש אמיתי שתהיה פגיעה בעקרון השוויון בפני החוק ואכיפה בררנית.

בעיננו יש חובה להכניס בנוסח החוק, מהן הסוגיות העקרוניות שמהוות מדיניות שבהן השר יכול להתערב. שלא יהיה מצב שסוגיות ספציפיות כמו פיזור הפגנות או הוראות פתיחה באש יקבלו כסות עקרונית. אחרת אכיפה תהיה בררנית מול אוכלוסיות מיעוט מוחלשות וקבוצות בלי ייצוג מספיק חזק בפוליטיקה הישראלית. חברי הכנסת – אל תוותרו. תהיו פה בכל דיון ותנו לנו לדבר, נתמוך בכם בכל ההסתייגויות”

ח”כ מיכל שיר (יש עתיד) תמכה בעמדת זולת ואמרה: “מכון זולת הסב את תשומת לבי לכך שצריך להוסיף לחוק את עניין ההגדרה של סוגיות עקרוניות שנמצאות בסמכות השר. כדי שלא יקרה מצב שסוגיות ספציפיות מקבלות כסות של סוגיות עקרונית ואז תהיה אכיפה בררנית”.
.
.

דבר נשיאת מכון זולת לשוויון ולזכויות אדם, זהבה גלאון:

אין לי מילים לתאר את גודל הזוועה.

החמאס ביצע טבח בצעירים במסיבה, במשפחות בבתיהן, חטף נשים, קשישים וילדים. זה לא רק פשע מלחמה, של למעלה מ-1300 הרוגים, כ-200 חטופים ומעל ל-3000 פצועים, אלא התנהגות ברברית ולא אנושית שאין לה שום צידוק ולגיטימציה. אני יודעת שכל אחד ואחת מאיתנו מכיר מישהו שנהרג, נפצע או נחטף, או קשור בעקיפין לנפגעים דרך קרובי משפחה ומכרים. הלב נשבר.

בחשיכה האיומה שאופפת אותנו מתגלים סיפורי גבורה מתוך התופת של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, סולידריות של החברה הערבית והתייצבות מדהימה של אנשי המחאה והחברה האזרחית. עכשיו זה הזמן לתמוך האחד בשנייה.

האמירה של שר האוצר סמוטריץ’, שמציע להילחם בעזה כאילו אין שם חטופים, מקוממת כל-כך. הוא גילה יותר אמפתיה לפוגרומיסטים בחווארה, מאשר לילדים קטנים, קשישים, גברים, נשים – כל אלה הם כלום ושום דבר עבורו. סמוטריץ’ וחברי הממשלה חייבים לזכור, שגם במצב מלחמה צריך להימנע מפגיעה באוכלוסייה אזרחית לא מעורבת.

יום שני הקרוב, היום שבו ייפתח מושב החורף של הכנסת, יהיה גם יומה האחרון של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בתפקידה. מינוי המחליף שלה לא נראה באופק. ראש הממשלה, נתניהו, בזבז שנה שלמה על קידום מהפכה משטרית שנועדה להחליש את עצמאות מערכת המשפט ולחלץ אותו מהכלא, והתעלם באופן נפשע מכל אזהרות ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. בתום המלחמה, כשהביטחון יחזור לאזרחי ישראל, ממשלת החירום שהוקמה תצטרך להתפרק. מהכישלון הזה נתניהו וחברי ממשלתו לא יוכלו לברוח. מגיעה לנו ממשלה שמתייחסת ברצינות למדינה הזאת, לאזרחיה, כדי שתהיה לנו תקומה.

פרנסס

פרנסס רדאי

משמשת כפרופסור אמריטה בקתדרה לדיני עבודה ע”ש ליברמן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומשמשת כפרופסור מן המניין במסלול האקדמי המכללה למינהל, שם היא מכהנת גם כיושבת ראש תוכנית המוסמך וכנשיאה של כבוד במרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל. רדאי הייתה חברה בקבוצת עבודה של מועצת זכויות האדם של האו”ם לעניין הפליה נגד נשים. נוסף על כך, היא פעילת זכויות אדם בולטת ופמיניסטית.

ד”ר מהא כרכבי-סבאח

מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב (2015), פוסט-דוקטורט ב- Centre for Gender Studies, SOAS, University of London (2015-2016), פוסט-דוקטורט בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (2016-2017), ופוסט-דוקטורט במכון המפרי לחקר חברתי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (2018-2020).
תחומי העניין של ד”ר מהא כרכבי-סבאח מתמקדים בקשר בין שינויים חברתיים, התנהגות משפחתית ואי-שוויון מגדרי בחברות הנמצאות בתהליכי שינוי ובאופן ספציפי בחברה הערבית פלסטינית בישראל. מחקריה מפנים את תשומת הלב לחקר חיי משפחה ותעסוקה, תוך הפעלה משולבת של “עדשה אתנית” ו”עדשה מגדרית” ושימת לב לנקודת המבט של נשים ערביות פלסטיניות, קבוצה המאופיינת בהצטלבויות בין מיקומי שוליים מרובים, שלאורך השנים נשארה סמויה מן העין המחקרית. מחקריה של ד”ר כרכבי-סבאח מפורסמים בכתבי-עת מקצועיים שפיטים ופרקים בספרים מדעיים הנחשבים כחלוצים בתחום של חקר משפחה, עבודה ושוויון מגדרי.

דילוג לתוכן