הגנה מוסדית (ב): הסדרת מעמדם של מגני זכויות אדם

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב telegram
טלגרם

במרץ 1998 אימצה עצרת האו"ם את "ההכרזה בדבר זכותם ואחריותם של יחידים, קבוצות ואורגנים

בחברה לקדם ולהגן על זכויות אדם וחירויות יסוד". ההכרזה מכילה מקבץ זכויות ועקרונות על בסיס אמות המידה המקובלות לשמירה על זכויות אדם. היא מעוגנת באמנות בינלאומיות ומהווה סטנדרט שעל מדינות החברות באו"ם לשאוף אליו ולפעול לאורו.

אנו מציעים לעגן את מעמדם של ארגוני החברה האזרחית ושל אנשים פרטיים, הפועלים במטרה להגן על זכויות אדם, ברוח הכרזה זו. זאת, באמצעות הצעת חוק שתקבע הגנות על ארגוני חברה אזרחית ואנשים פרטיים שעוסקים בהגנה על זכויות אדם כדי להבטיח את פעילותם החופשית. בנוסף, בהצעת החוק מועלית גם הצעה לקדם קביעת חסינויות שונות ברמה המשפטית.

מהלך זה מתבקש לאור העובדה שמגני זכויות אדם חשופים פעמים רבות להתנכלויות ולפגיעה בזכויותיהם בשל עיסוקם בפעילות לקידום זכויות אדם. הצעת החוק מבקשת להעניק לארגונים ואנשים אלו הגנות מיוחדות מפני פגיעה בחופש הביטוי ומפני גילויי אלימות, ובתוך כך הגנה מפני אלימות משטרתית, התעמרות, איומים במעצר והפעלת כוח מצד המשטרה– שהפכו להיות נפוצים יותר בשנים האחרונות .

נייר מדיניות זה הינו חלק מסדרה של ניירות מדיניות, שמטרתו של כל אחד מהם בנפרד, וכן של כולם ביחד במרוכז, היא לחזק את ההגנה המוסדית על זכויות אדם בישראל.

 

הגנה מוסדית (ב) – הסדרת מעמדם של מגני זכויות אדם – יוני 2021

18076724_10154573442149677_1211984367607245921_o-1

רון קסלר

רון קסלר בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום הדיגיטל והתוכן והתמחה בקמפיינים פוליטיים וחברתיים רבים. בעברו ליווה את הפעילות הדיגיטלית של נבחרי ציבור בכירים, ועבד בארגוני המגזר השלישי. רון הוא אופטימי מיסודו, אדם שמאמין שאפשר לשנות את ישראל וגם להשתנות יחד איתה. מתגורר בתל אביב והבעלים הגאה של פיבי כלבת הלברדור.