הרחבה של "חוק יסוד: משאל עם" – לא סופרת את הפלסטינים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב telegram
טלגרם

בימים הקרובים צפויה לעלות הצעה של ח"כ צבי האוזר לתיקון חוק יסוד: משאל עם – חוק הקובע כי נסיגה משטח בריבונות ישראל נדרשת לעבור במשאל עם (או ברוב של 80 ח"כים), כך שמעתה יחול גם על נסיגה משטחים בגדה המערבית. 

החוק קובע כי מי שיוכלו להשתתף במשאל העם הם רק אזרחים אשר זכאים להצביע בבחירות הכלליות בישראל.

מעבר לבעייתיות החוקתית-משטרתית הקיימת בחוק יסוד: משאל עם, שתפורט בהרחבה במסמך זה, מתקיימת כאן גם פגיעה קשה בזכות הבחירה של מעל 2.5 מיליון פלסטינים החיים בגדה המערבית, שלא יוכלו להשפיע על סוגיה קריטית זו בעיצוב חייהם. 

הדבר מעמיק את הפגיעה המתרחשת כבר כעת מתוקף חוק יסוד: משאל עם במתכונתו הנוכחית, במסגרתה נשללת זכות הבחירה מתושבות ותושבי הקבע הפלסטינים החיים בירושלים המזרחית. זאת מפני שאלו אינם מורשים להצביע בבחירות הכלליות, ועל כן גם לא יוכלו להשתתף במשאל עם בעניין העברת ירושלים המזרחית ליישות מדינית אחרת.

לאור הקשיים הרבים שעולים מהשימוש הישראלי במנגנון של משאל עם, אנו מבקשים להציע בנייר מדיניות זה שתי יוזמות חקיקה הנוגעות הן להיבט החוקתי-משטרי והן להיבט החוקתי-מהותי של חוק היסוד:

  1. ביטול חוק יסוד: משאל עם.

      או לחלופין:

     2. תיקון חוק יסוד: משאל עם כך שגם תושבי קבע החיים באזור הנדון במשאל עם יוכלו להשתתף ולהצביע בעניינו.

 

הרחבה של "חוק יסוד: משאל עם" – לא סופרת את הפלסטינים 

 

נספחים: א. הצעה לביטול חוק יסוד משאל עם; ב. הצעה לתיקון חוק יסוד משאל עם

 

18076724_10154573442149677_1211984367607245921_o-1

רון קסלר

רון קסלר בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום הדיגיטל והתוכן והתמחה בקמפיינים פוליטיים וחברתיים רבים. בעברו ליווה את הפעילות הדיגיטלית של נבחרי ציבור בכירים, ועבד בארגוני המגזר השלישי. רון הוא אופטימי מיסודו, אדם שמאמין שאפשר לשנות את ישראל וגם להשתנות יחד איתה. מתגורר בתל אביב והבעלים הגאה של פיבי כלבת הלברדור.