מאמרים

יותר משליש מהציבור חושב שהזכות להינשא בצורה חופשית המופרת ביותר

מאת: זהבה גלאון, נשיאת זולת
למאמרים נוספים לחץ: זהבה גלאון

22 במרץ, 2021

מדינת-ישראל מתגאה בכך, שהיא יהודית ודמוקרטית. אבל בשנים האחרונות היא הופכת להיות הרבה יותר אורתודוקסית והרבה פחות דמוקרטית.

שימו לב לנתונים של סקר זכויות אדם של מכון זולת, שנערך במסגרת פרויקט "מדד זכויות האדם" שלנו.

37% מהציבור ציינו שמדינת ישראל אינה שומרת כלל על הזכות להינשא באופן חופשי, ו- 59% מהציבור קבעו שיש להעניק שוויון זכויות לזוגות חד מיניים.

הציבור הישראלי בעצם אומר: שהגיע הזמן להגיד די למונופול של היהדות האורתודוקסית על הרבנות, שהפכה אותה למנגנון פוליטי. שהגיע הזמן להנהיג נישואין אזרחיים בישראל, בצד הנישואין הדתיים, שיאפשרו גם למנועי חיתון, גם לזוגות חד-מיניים ולאנשים שאינם רוצים בממסד הרבני – להינשא בנישואין אזרחיים.

החטא הקדמון נובע מכך, שכנסת-ישראל אימצה בשנת 1953 את החוק הדתי, שהותווה לפני כ-3000 שנה, שמבוסס על תפיסות של אפליה גזעית, כפייה-דתית וקיפוח נשים. וזה דיי מדהים שהכנסת שמחוקקת חוקים, שמעגנים שוויון בין נשים לגברים, זכויות לזוגות חד-מיניים, ואוסרת על גילויי גזענות, מותירה בספר החוקים שלה את הכתם המכוער, של חוק גזעני, מסוכן ואנטי-דמוקרטי.

במציאות שבה, עפ"י נתוני סקר זכויות האדם של זולת, 59% מהציבור תומכים בשוויון זכויות לזוגות חד מינים, ו-37% מהציבור קובע שהזכות לשוויון בנישואין מופרת על ידי ממשלת ישראל, השאלה האמיתית שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא למה זה לא קורה: למה ישראל נמצאת באותה הקבוצה עם מדינות כמו לבנון, סעודיה או סוריה שמכירות רק בנישואים של המונופול הדתי-שמרני?

למה המדינה שוללת את הזכות להינשא על פי מצפונם מישראלים חסרי דת, מזוגות חד-מיניים, מזוגות שהממסד הרבני לא מכיר בהם, מזוגות מעורבי דת, מרפורמים ומקונסרבטיבים, ואפילו מ"סתם" יהודים שלא רוצים לעבור נישואים ברבנות?

למה בעצם המדינה שולחת אלפי זוגות של אזרחים ישראלים למדינות אחרות, רק כדי לממש את הזכות להינשא שלא על ידי רב אורתודוקסי, שלא לדבר על הזכות להינשא, מבלי לעבור בחינת יהדות משפילה על ידי בתי דין רבניים?

וזה קורה לא בגלל שברבנות פוחדים על היהדות. הם יודעים מצוין, שהיהדות לא תיפגע אם אנשים ונשים יוכלו להתחתן ולהתגרש עם מי שירצו. הם פוחדים, כי הם יודעים שהדבר היחיד שייפגע זה המונופול של היהדות האורתודוקסית על כל מוסדות הדת הרשמיים בישראל, והכמות הבלתי נתפסת של ג'ובים, כסף וכוח פוליטי ,שהמונופול הזה מייצר להם כבר 72 שנים.

אנחנו ממש לפני בחירות. כשאתם מצביעים קחו בחשבון מפלגות שהדי.אן.אי שלהם מכבד חופש ובחירה חופשית, מפלגות שיקדמו נישואים אזרחיים. כדי שישראל תהייה יותר דמוקרטית ופחות אורתודוקסית.

מהתקשורת