ניירות עמדה

מודל הפגנה נושם: לא נותנים למשטרה לחנוק את זכות המחאה

מאת: אייל לוריא-פרדס ועינת עובדיה
למאמרים נוספים לחץ: אייל לוריא-פרדס ניירות עמדה עינת עובדיה

11 באוקטובר, 2020

במסגרת תקנות הקורונה החדשות, מותר להגיע להפגנות רק בתוך רדיוס של קילומטר ממקום המגורים, הואיל וההפגנה שומרת על כללי הריחוק החברתי: קפסולות של 20 איש במרחק 2 מטר אחד מהשני, כאשר בין קפסולה לקפסולה יש לשמור על מרווח של 20 מטרים. במוצ"ש (03.10.2020) יצאו רבבות ישראלים וישראליות בלמעלה מ- 1,000 מוקדים ברחבי הארץ כדי להמשיך את המחאה, לפי ההנחיות החדשות.
בכמה מוקדים, בייחוד בערים הגדולות ותל אביב בראשן, מספר המפגינים שיצאו במסגרת הטווח המותר לפי חוק הגיעה למאות א.נשים ואף יותר. עם זאת, המשטרה לא אפשרה מרחב הפגנה מספיק גדול כדי שלמפגינים תהיה הזדמנות לשמור על ההנחיות הממשלתיות, המסורבלות ממילא. במקום זאת, המשטרה סגרה את ההפגנות במתחם מצומצם, במטרה לפזרן במעצרים אלימים ובמאות קנסות על הפרת ההנחיות – שהיא עצמה גרמה להן.
במסגרת נייר עמדה זה, נציג את האופן שבו זכות המחאה נפגעה באופן חמור על ידי התנהלות שגויה ולא חוקתית מצד המשטרה, אשר בהתנהלותה בהפגנות מוצ"ש לא אפשרה את מימוש הזכות תוך שמירה על תקנות הקורונה שהוחלטו בממשלה. אנחנו פונים למשטרת ישראל בבקשה להתאים את מרחבי ההפגנה באופן שיאפשר שמירה על הנחיות הקורונה, תוך התחשבות בשוני במספר המפגינים בין מוקד למוקד ותוך כדי המחאה עצמה.

נספחים
לחצו לקריאה

לחצו לקריאה

מהתקשורת