הזכות לחיסון (ג'): פגיעה בזכות לחיסון של הפלסטינים תושבי השטחים הכבושים

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב telegram
טלגרם

מכון זולת קורא להנהגה בישראל למלא את מחויבותה החוקית והמוסרית ולדאוג לחיסון כל הפלסטינים תושבי השטחים הכבושים המצויים תחת שליטתה. זאת, בין היתר, נוכח הפסקת האש שנחתמה בימים האחרונים לאחר סבב לחימה קטלני בין חמאס לישראל. 

נייר עמדה זה עוסק בפער הקיצוני והגדל שבין מצב החיסונים בישראל (מהמובילות בעולם) לבין מצב החיסונים בשטחים הכבושים, ובהיבטים השונים של אי עמידתה של ישראל במחויבותה לדאוג לחיסונים לפלסטינים החיים שם. 

בשל הנזק העצום שגרמו ההפצצות הישראליות, לאוכלוסייה העזתית שסבלה גם טרם הסבב הנוכחי משיעור גבוה במיוחד של תחלואה ותמותה ממחלת הקורונה, יהיה קשה אף יותר למנוע הדבקה ולהתמודד עם המגפה. 

כעת יותר מתמיד ועל רקע ההרס הרב שיצרה, בכדי למנוע את מותם של בני אדם רבים נוספים, על ישראל למלא כעת את מחויבותה ולחסן את הפלסטינים שתחת שליטתה. שיקום זה של עזה הוא לא רק חובה הומניטרית של ישראל, אלא גם חלק ממה שעשוי למנוע סבב לחימה נוסף בעתיד הקרוב. 

בנוסף, וגם בלי קשר לסבב הלחימה האחרון, לנוכח העובדה שלמדינת ישראל יש את היכולת והמשאבים, ובמסגרת מחויבותה ככוח כובש, עליה לפעול באופן מידי להבטחת מימוש הזכות לבריאות ולחיים בכבוד של כלל תושבי הגדה המערבית, רצועת עזה וירושלים המזרחית, ולדאוג שתינתן להם האפשרות להתחסן נגד נגיף הקורונה. 

הדרישה לדאוג לחיסונים לפלסטינים תושבי השטחים הכבושים מובאת כאן ללא כל קשר לקריאה חד משמעית להסיר את המצור מעל עזה ולשים סוף לשליטה הישראלית עליה ועל יתר השטחים הכבושים. כל עוד הכיבוש נמשך, על ישראל למלא את מחויבותה לחסן את כל בני האדם שמצויים תחת שליטתה, ללא אפליה ומבלי שהדבר יהיה תלוי בשום תנאי או תמורה.

לקריאת נייר העמדה המלא

18076724_10154573442149677_1211984367607245921_o-1

רון קסלר

רון קסלר בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום הדיגיטל והתוכן והתמחה בקמפיינים פוליטיים וחברתיים רבים. בעברו ליווה את הפעילות הדיגיטלית של נבחרי ציבור בכירים, ועבד בארגוני המגזר השלישי. רון הוא אופטימי מיסודו, אדם שמאמין שאפשר לשנות את ישראל וגם להשתנות יחד איתה. מתגורר בתל אביב והבעלים הגאה של פיבי כלבת הלברדור.