המערכת הפוליטית חייבת להשתחרר מהחשיבה הצבאית ולעבור לשיח זכויות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב telegram
טלגרם

בני גנץ, יו"ר כחול לבן, אוהב דימויים מיליטריסטיים. כשהוא הצטרף לממשלת נתניהו הוא הצדיק את זה בכניסה "מתחת לאלונקה". הוא הגיב למודעה שפרסמו 130 בכירים לשעבר במערכת הביטחון, שקראו לו שלא להתמודד בבחירות, במילים "ממשיך להסתער על היעד", וכתב שמפרסמי המודעה "יורים לו בגב". הוא התייחס להפעלת מערכת הבטחון כנגד הקורונה כ"מאבק", והתלונן שלא קיבל סיוע מנתניהו במילים: "זה כמו רימון שאני קופץ עליו, אז אתם באים אלי בטענות שאני קופץ על הרימון בשבילכם?"

גנץ הוא רמטכ"ל – וזו השפה שהוא יודע. אבל אנחנו יודעים ששפה מעצבת מציאות, וכשאנחנו כולאים עצמנו בשפה צבאית ובדימויים מיליטריסטיים, אנחנו כולאים את מוחנו. כשמאבקים בין פוליטיקאים מתוארים כ"קרבות", וכל פריימריז הופך לגבעת התחמושת, זה מונע מאיתנו מלדבר על החברה האזרחית ועל הצורך ביצירת מציאות שוויונית.

קחו למשל את העדר הדיון הציבורי על תקציב מערכת הביטחון, שהוא אחד הסעיפים הגדולים בתקציב המדינה. תקציב הביטחון שמובא בפני הכנסת הוא הונאה אחת גדולה, כי הוא מוגדל בעקביות מדי שנה בכעשרה מיליארדי שקלים בממוצע. הייתי שם. ישבתי בוועדת הכספים כשהבקשות הגיעו ללא כל הסבר. והחברים, כמעט כולם גברים, הצדיעו והעבירו מיליארד, וחצי מיליארד, ועוד מיליארד ללא פיקוח ממשי. רק שלא יגידו שהם לא נכנסים מתחת לאלונקה. כשקיבלתי הסברים שלא הניחו את דעתי אני הצבעתי נגד.

ההתקבעות של השיח הביטחוני ועולם החשיבה הצבאי במערכת הפוליטית מאפשרת לשעבד את תקציב המדינה לצרכי מערכת הביטחון, על חשבון התקציבים החברתיים, ולפגוע בזכויות אדם בסיסיות.

הקיצוצים בתקציבי הבריאות, הרווחה והחינוך גורמים להתפוררות מדינת הרווחה – שזה הביטחון האמיתי שלנו. בנוסף, גם ההפרטה גורמת לכך, שזכויות נקנות בכסף, כי המדינה נמנעת מלספק זכויות בסיסיות שחובתה לתת לאזרחיה, וכך מפרה את זכויותיהם של רוב תושביה, שאין ברשותם מספיק כסף לקנות את הזכויות הללו בשוק החופשי.

במקום שהמדינה תיצור תנאים שיאפשרו קיום בכבוד אנושי; כמו הזכות לקיום ופרנסה, הזכות לדיור, הזכות לחינוך, והזכות לשירותי בריאות, וזכויות של קבוצות אוכלוסייה שונות כמו נשים, להט"בים, מיעוטים לאומיים, אנשים עם מוגבלויות, ואנשים שתחת שליטתה, היא מונעת נגישות שווה לשירותים האלו.

הגיע הזמן שהמערכת הפוליטית תשתחרר מהחשיבה הצבאית, ותתחיל לנתח את המציאות דרך שימוש בשפת הזכויות. הגיע הזמן שיותר גברים יצטרפו לנשים בפוליטיקה, שמעזות לשבור את החשיבה הקבוצתית שטופת אחוות הנשק, שמשפיעה על חיי כולנו ומנציחה תפישה מעוותת של מהות הביטחון.

שימוש בשפת הזכויות במערכת הפוליטית יאפשר גם לחשוף את הפרות זכויות האדם של קבוצות מוחלשות ומודרות, שנפגעות עוד יותר מהקיצוצים בשירותי הרווחה, גם לשנות את סדרי העדיפויות של המדינה, לתת מענה לצרכים של כלל אזרחי המדינה, וגם לעצב שיח מחודש ופוזיטיבי של זכויות אדם.

18076724_10154573442149677_1211984367607245921_o-1

רון קסלר

רון קסלר בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום הדיגיטל והתוכן והתמחה בקמפיינים פוליטיים וחברתיים רבים. בעברו ליווה את הפעילות הדיגיטלית של נבחרי ציבור בכירים, ועבד בארגוני המגזר השלישי. רון הוא אופטימי מיסודו, אדם שמאמין שאפשר לשנות את ישראל וגם להשתנות יחד איתה. מתגורר בתל אביב והבעלים הגאה של פיבי כלבת הלברדור.