הבטחת שקיפות (ג'): מניעת טיוח בפרשות ביטחוניות והגנה על זכות הציבור לדעת

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

בישראל אסירים ביטחוניים זוכים ליחס חריג. הם זוכים לייצוג משפטי המגביל, בין היתר, את יכולתם לבחור את עורך דינם ולהיות מיוצגים כרצונם בהליך. בתוך כך, הרשויות עושות, במשך שנים, שימוש לרעה בהוצאת צווי איסור פרסום גורפים ובהטלת צנזורה ואיפול רחבים בכל הקשור לעבירות מסווגות ולאסירים בטחוניים. על רקע הפרשה האחרונה שנחשפה בה נודע על מותו של קצין מודיעין בכלא הצבאי ולאחר בחינה של שורת פרשות דומות נוספות כגון פרשת האסיר X משנת 2010, אנו מפרסמים את נייר מדיניות זה הקורא לעגן בחקיקה הסדר שיאזן בין דרישות בטחון המדינה לבין זכות הציבור לדעת. 

ההסדר המוצע מתייחס לסוגית האסירים הביטחוניים ועבירות בטחוניות מסווגות ממספר זוויות, ביניהן כאלה שלוקחות בחשבון גם זכויות אדם. בתוך כך, אנו מציעים לתקן את חוק השיפוט הארצי על מנת למנוע קיומם של מצבים בהם ישנם בישראל עצורים או אסירים שעצם היותם עצורים או אסירים ידוע רק לרשויות הביטחון;

וכן לתקן את חוק החופש המידע כך שעל הרשות הציבורית יהיה להפריד בין המידע אשר בגילויו יש חשש לפגיעה בביטחון המדינה לבין מידע שבגילויו אין חשש כזה. בכך, המידע הסודי והחשאי יישמר סודי וחשאי ולא יפורסם, אולם יפורסם מידע שניתן לגלותו ללא חשש, ושגילויו ופרסומו יתרמו לזכות הציבור לדעת ויצמצמו את הפגיעה בה.

יצוין, כי אחד מנושאי הדגל שמקדם מכון זולת הוא נושא השקיפות. זהו הנייר השלישי מסוגו בסדרת ניירות המדיניות שלנו להבטחת שקיפות מירבית בישראל.

לקריאת נייר המדיניות המלא

18076724_10154573442149677_1211984367607245921_o-1

רון קסלר

רון קסלר בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום הדיגיטל והתוכן והתמחה בקמפיינים פוליטיים וחברתיים רבים. בעברו ליווה את הפעילות הדיגיטלית של נבחרי ציבור בכירים, ועבד בארגוני המגזר השלישי. רון הוא אופטימי מיסודו, אדם שמאמין שאפשר לשנות את ישראל וגם להשתנות יחד איתה. מתגורר בתל אביב והבעלים הגאה של פיבי כלבת הלברדור.