הרחבה של "חוק יסוד: משאל עם" – לא סופרת את הפלסטינים

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

תקציר מנהלים

בימים הקרובים צפויה לעלות הצעה של ח"כ צבי האוזר לתיקון חוק יסוד: משאל עם – הקובע כי נסיגה משטח בריבונות ישראל נדרשת לעבור במשאל עם (או ברוב של 80 ח"כים) – כך שיחול גם על ויתור שטחים בגדה המערבית. לפי חוק היסוד, רק אזרחים הזכאים להצביע בבחירות הכלליות בישראל יוכלו להשתתף במשאל העם.

מלבד הפרובלמטיות החוקתית-משטרתית בחוק יסוד: משאל עם, שיפורט בהרחבה בהמשך מסמך זה, ישנה פגיעה קשה בשלילת זכות היסוד לבחור מלמעלה מ-2.5 מיליון פלסטינים בגדה המערבית שלא יוכלו להשפיע על סוגיה קריטית זו בעיצוב חייהם. דבר זה מחריף את הפגיעה הקיימת בחוק היסוד הנוכחי ששוללת את אותה הזכות מתושבי הקבע הפלסטינים בירושלים המזרחית, שמכיוון שלא זכאים להצביע בבחירות הכלליות, גם לא יוכלו להשתתף במשאל עם בעניין העברת ירושלים המזרחית לישות מדינית אחרת.

לאור הקשיים הרבים שעולים מהשימוש הישראלי במנגנון משאל עם, אנו במכון זולת – לשוויון וזכויות אדם מציעים שתי יוזמות חקיקה אשר נוגעות הן להיבט החוקתי-משטרי והן להיבט החוקתי-מהותי:

  • ביטול חוק יסוד: משאל עם.

לחילופין:

  •  תיקון חוק היסוד כך שגם תושבי קבע באזור הנידון במשאל העם יוכלו להשתתף ולהצביע.

להורדת נייר המדיניות לחצו כאן
להורדת הנספחים לחצו כאן

18076724_10154573442149677_1211984367607245921_o-1

רון קסלר

רון קסלר בעל ניסיון של למעלה משני עשורים בתחום הדיגיטל והתוכן והתמחה בקמפיינים פוליטיים וחברתיים רבים. בעברו ליווה את הפעילות הדיגיטלית של נבחרי ציבור בכירים, ועבד בארגוני המגזר השלישי. רון הוא אופטימי מיסודו, אדם שמאמין שאפשר לשנות את ישראל וגם להשתנות יחד איתה. מתגורר בתל אביב והבעלים הגאה של פיבי כלבת הלברדור.